×

3 Saatte Villa Yapımı

3 Boyutlu Villa

Çinli gayrimenkul şirketi ZhuoDa üç boyutlu yazıcılar ile villa yaparak 3 boyutlu yazıcı ile yapılabilecekler listesine çılgınca bir giriş yapmış oldu.

Üç boyutlu (3D) yazıcılarla üretileceklere sınır yok. Bu yenilikçi teknolojinin son örneği ise “villa” oldu. Çinli şirket ZhuoDa, 3D yazıcı teknolojisi ile iki katlı bir villa yaptı. 1993 yılında kurulan Çinli gayrimenkul şirketi ZhuoDa Group’un 3D villasının tamamlanması için sadece 3 saat yetti.

Üstelik, LEGO parçaları gibi birbirine monte edilen 3D baskılı 6 temel modül üzerine inşa edilen villa, 9 şiddetindeki bir depreme de dayanıklı. ZhuoDa Group’un Başkan Yardımcısı Tan BuYong, en az 150 yıl dayanma garantisi verdikleri villanın inşaatında, endüstriyel ve tarımsal atıklardan elde ettikleri, yanmaz ve su geçirmez malzemelerin kullanıldığın söyledi.

İsteyene ‘aromaterapili’ 3D duvar
3D başta olmak üzere 22 farklı yapı teknolojisi patentinin sahibi olan Zhuoda Group, aslında inşaat sürecinin yüzde 90’ını inşaat alanının dışında gerçekleştiriyor. 3D-villa-3Fabrikada yaklaşık 10 günde elde edilen 3D materyallerin, inşaat alanına getirilmesinin ardından, 3 saat içinde montaj işlemleri tamamlanıyor ve villa kullanıma hazır hale geliyor.
Firmanın kullandığı 3D yazıcı teknolojileri sayesinde metrekare başına maliyetler de 400 dolar ile 480 dolar (1110 TL ile 1335 TL) arasına düştü. Diğer bir deyişle 150 metrekarelik bir 3D villa almak isterseniz, yaklaşık 160 bin TL‘lik bir bütçe ayırmanız yeterli oluyor.

Temel yapısı 3D baskı olan villayı almak isteyenlere mermer, ahşap ve granit gibi dekoratif seçenekler de sunuluyor. Hatta, aromaterapili villa isteyenler için duvarların içine gömülü otlar bile Çinli firmanın sunduğu alternatifler arasında.

Bu haber Mimari kategorisine tarafından 10 Ağustos 2015 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış