×

Yemek Masası Nasıl Hazırlanmalı

masa_1Özel bir yemek daveti için sofra hazırlamak sizi korkutmasın. Bazı temel kuralları izleyerek kolay bir şekilde zarif bir yemek masası hazırlayabilirsiniz.

1) Sofranın üzerine ütülenmiş güzel bir örtü örtün.

2) Tabakları düzenli bir şekilde iki tabak arasında aynı mesafeyi bırakarak koyun. Masa örtüsünün üzerine ilk olarak düz ve büyük olan tabağı (bu sizin yemekleri sunduğunuz tabak olucak ve en altta kalıcak) yerleştirin. Bu tabağın üzerine ana yemek tabağı ve ortasına çorba kasesini yerleştirin. Her tabağın en üst soluna bir ekmek tabağı yerleştirilir. Ekmek tabağı, eğer servis tabağımızı bir saat olarak düşünürsek 10:00 , 11:00 yönünde konulabilir.

Not: Salata tabağı çorba bittiğinde çorba kasesiyle yer değiştirilir.

3) Peçeteleri yerleştirin. Peçeteleri tabağın soluna yerleştirin,masanızın büyüklüğüne göre peçete ve tabaklar arasında yer varsa çatalları peçetenin üzerine yerleştirebilirsiniz yada masanız genişse çatallar masa örtüsüne yerleştirilebilir.

4) Varsa gümüş takımlar yada çatal bıçak kaşıkları tabağın her iki tarafına yerleştirin. Çatal bıçak ve kaşıkları soldan sağa yerleştirin. Salata çatalı, sonra ana yemek çatalı, bıçak, sonra sağ tarafa çorba kaşığı, ekmek tabağının üstünün yatay bir şekilde karşısına yada üzerine tereyağı bıçağını yerleştirin. tabağın yukarısına bir tatlı kaşığı ( çatalla yenilebilecek bir tatlı ise yanına tatlı çatalı) yerleştirin.

5) Bardaklar kaşık ve bıçağı yerleştirin. Su bardağını tabağın sağ üst köşesine, bıçağın hizasında yerleştirin. Su bardağının sağına ve kaşığa doğru şarap bardağını yerleştirin. (İçkisiz davetlerde şarap bardağı yerine meşrubat için bir bardak daha yerleştirin)

6) Tuzluk biberlik ve çiçekleri yerleştirin. Masanın ortasına yakın, misafirlerin uzanabileceği şekilde tuzluk biberlikleri koyun, ve dekorasyon için sofranıza zarif bir çiçek ekleyin…

A= Peçete

B= Ana yemek tabağı

C= Çorba kasesi

D= Ekmek ve tereyağı tabağı,tereyağı bıçağıyla

E= Su bardağı

F= Meşrubat bardağı

 

H= Salata çatalı

I= Ana yemek çatalı

J= Tatlı çatalı

K= Bıçak

L= Tatlı yada çay kaşığı

M= Çorba kaşığı

Bu haber Yemek Odası Tasarımları kategorisine tarafından 25 Şubat 2013 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış