×

Siemens Isı pay Ölçerleriyle Yüzde 25’e Varan Enerji Tasarrufu

Teknolojik mükemmelik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik özellikleriyle öne çıkan Siemens, merkezi ısınma sistemine sahip tüketicilere, kullandığı enerji kadar ödemek için ısı pay ölçer kullanmayı tavsiye ediyor. Siemens, ısı pay ölçer ürününü %100 güvenli ölçüm taahhütüyle tüketiciye sunuyor. Türkiye’de enerji tüketimini azaltmak amacıyla merkezi sistemle ısınan konutlarda ısı pay ölçer kullanımı, zorunlu hale getirildi. Yeni yönetmelik […]

Teknolojik mükemmelik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik özellikleriyle öne çıkan Siemens, merkezi ısınma sistemine sahip tüketicilere, kullandığı enerji kadar ödemek için ısı pay ölçer kullanmayı tavsiye ediyor. Siemens, ısı pay ölçer ürününü %100 güvenli ölçüm taahhütüyle tüketiciye sunuyor.

Türkiye’de enerji tüketimini azaltmak amacıyla merkezi sistemle ısınan konutlarda ısı pay ölçer kullanımı, zorunlu hale getirildi. Yeni yönetmelik sonrası, ev sahibi veya kiracılar ısı pay ölçer kullanarak, tükettikleri kadar enerjinin ücretini ödeme imkanına sahip olacaklar. Bina teknolojilerinde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Siemens ısı pay ölçer ürününü %100 güvenli ölçüm özelliğiyle tüketiciye sunuyor.

Kaloriferlerin yanmaya başlamasının ardından konutlarda ısı pay ölçer kullanmak gerektiğini hatırlatan Siemens Bina Teknolojileri Direktörü Levent Yıldırım ‘Türkiye’de toplam tüketilen enerjinin %30’undan fazlası konutlarda tüketiliyor. Yapılan son araştırmalar, sanayide en az %20, ulaşımda %15, bina ve hizmet sektöründe ise %30 enerji tasarrufu olabileceğini gösteriyor. Bu oranları bir araya getirdiğimizde, 5 milyar dolara ulaşan bir tasarruf potansiyeli olduğu görülüyor. Ayrıca tüketiciler ısı pay ölçer sayesinde sadece kendi kullandıkları miktarı ödeme imkanına kavuşacak’ dedi.

Siemens ısı pay ölçer her türlü manipülasyonu tespit ediyor
Isı pay ölçer cihazlarının, kablosuz veri iletimi, hızlı ve kolay montaj, ev içine girilmeden değerlerin okunması gibi pek çok kolaylık sunduğunu ifade eden Levent Yıldırım ‘Siemens Bina Teknolojileri bölümü tarafından sunulan kablosuz teknolojiye sahip ısı pay ölçerler, evin içindeki tüm radyatörlerin üzerine takılarak, harcanan ısı enerjisini hesaplıyor. Dairelere yerleştirilen ısı pay ölçer cihazlarının değerlerine müdahale etmek mümkün olmuyor. Ayrıca, her türlü manipülasyon, cihaz tarafından tespit edildiğinden ölçümlemeler %100 güvenlik sunuyor’ dedi.

Levent Yıldırım, Siemens Bina Teknolojileri Bölümü’nün çok geniş enerji verimliliği portföyü sunduğunu belirterek, ‘Isı pay ölçer ve kalorimetre, termostatik vana, RVS kazan kontrol panelleri, pompalar için G120P frekans konvertörleri, kontrol vana ve motorları, sensörler, Desigo bina ve Synco living ev otomasyonu ürünleri gibi pek çok hassas kontrol cihazıyla mevcut ve yeni binaların enerji tasarrufunu en üst seviyeye çıkarıyor’ şeklinde konuştu.

Daire sakini istediği sıcaklığı ayarlıyor
Levent Yıldırım radyatör üzerine takılı termostatik vanalarla sıcaklığı daire sakininin istediği derecede ayarlanabilerek, hem konfor hem de enerji tasarrufu sağlandığını belirterek, ‘Böylece, ev gerektiğinden daha fazla ısıtılmıyor, sıcak olduğunda cam açılmıyor veya evde olunmadığı zamanlarda enerji boşa harcanmıyor. Isı pay ölçerler kullanılan ısı enerjisini daire başına ölçümlendirdikleri için ev sahipleri kullandıkları kadar yakıt parası ödüyor. Böylece, gereksiz ısı tüketiminin önüne geçilirek %25’e varan bir enerji tasarrufu elde ediliyor’ şeklinde konuştu.

Isı pay ölçer veya Kalorimetreler kullanılan enerjiyi nasıl hesaplanıyor?
– Dikey tesisat sistemlerinin olduğu binalarda dairelerideki radyatörlere ısı pay ölçer cihazları takılıyor.
– Isı Pay Ölçer, her daire sakininin harcadığı enerjiyi hesaplayıp dairelere paylaştırıyor.
– Yatay tesisatlı yeni binalarda ise ağırlıklı olarak kalorimetreler tercih ediliyor. Daire girişine takılan kalorimetreler, harcanan enerjiyi gidiş ve dönüş suyu sıcaklığı arasındaki fark ve geçen su miktarından hesaplıyor.
– Radyatörlerinin üzerilerinde bulunan termostatik vanalar ayarlanan sıcaklık seviyesine ulaştığında otomatik olarak kısılarak evin sıcaklığını istenilen seviyede tutuyor.
– Termostatik vanalar kısıldığında daha az enerji tüketildiği için kazana su daha yüksek ısıyla geri dönüyor. Kazanda kullanılan kazan otomasyon cihazları da dönüşte gelen yüksek sıcaklığı algılayıp, ısı talebi olmadığını anlıyor ve kazanın daha düşük devirde çalışmasını sağlıyor.
– Isı pay ölçer sistemi (veya kalorimetre) ve termostatik vana sayesinde kullanıcılar gerektiği kadar enerji harcamış oluyor. Kazan otomasyon sistemi de talebi algılayarak, gereksiz tüketimin önüne geçiyor ve binalarda enerji verimliliği ciddi oranda artırılmış oluyor.

Bu haber Teknoloji kategorisine tarafından 26 Kasım 2012 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış