×

Nakliyat Sektöründe Sıradışı Yenilikler

Geçmiş yıllarda evimiz bir yerden bir yere taşınacağı zaman ev ahalisini bir endişe sarardı. Evin kadın ve erkekleri yapılacakları ayrı ayrı düşünüp planlamaya başlarlardı. Bu ciddi organize edilmesi gereken yorucu ve zorlu bir süreçti. Hatta taşındıktan sonra bir hafta ev halkı kendine gelemezdi. Sonraki yıllarda eşyalarımızı bizim yerimize planlayıp taşıyacak evden eve nakliyat firmaları ortaya […]

Geçmiş yıllarda evimiz bir yerden bir yere taşınacağı zaman ev ahalisini bir endişe sarardı. Evin kadın ve erkekleri yapılacakları ayrı ayrı düşünüp planlamaya başlarlardı. Bu ciddi organize edilmesi gereken yorucu ve zorlu bir süreçti. Hatta taşındıktan sonra bir hafta ev halkı kendine gelemezdi. Sonraki yıllarda eşyalarımızı bizim yerimize planlayıp taşıyacak evden eve nakliyat firmaları ortaya çıkmaya başladı. Bunlar ilk başladığında eskiden evlerimizi de taşıyan şehir içi mal ve ürün nakliyatı yapılan kamyonların sahipleriydiler. Aradan geçen bir on yıllık dönemde ise daha profesyonel kuruluşlar ortaya çıkmaya başladı. Ancak taşıma yöntemleri yine aynıydı. Zaman ve iş gücü anlamında taşınan insanlara pek bir faydaları olmuyordu. Sadece taşınan aile taşıma sırasında kendi de çalışmak zorunda kalmıyordu. Bu gelişmelerden sonra öyle bir şey keşfedildi ki hem zaman hem de iş gücü anlamında ciddi tasarruf sağlamaya başladı. Bu yeni bir yöntemdi ve adı asansörlü evden eve nakliyattı.

Evin Dışına Kurulan Mobil Asansörle Eşya İndirip Çıkarma

Evet nakliyat firmalarının bulduğu bu yenilik asansörlü eşya taşıması idi. Bu sistem mobil bir asansörün evin dışındaki uygun bir alana kurulması ve eşyaların tek tek elle değil de bu asansörün bayağı büyük ve geniş olan taşıma haznesine yerleştirilip bir dakika içinde yere indirilmesi sistemi üzerine çalışıyordu. Bu sayede 4 taşıma elemanının 1 saatte taşıyacakları eşyalar 5 dakika içinde indirilip araçlara yüklenmiş oluyordu. Eşyaların indirileceği dairenin kaçıncı katta olduğu da insan gücüyle taşımada çok önemli iken asansörlü taşımada bir önemi yoktu. Sadece asansörlü nakliyat sisteminin kullanılabilmesi için mobil asansörün kurulabileceği kadar evin veya dairenin önünde bir boşluk alan olması gerekiyor. Çok büyük bir alana ihtiyaç olmasa da en azından mobil asansörün kurulup yukarı çıkabileceği kadar boş alan olmalı. Tabii bunu yaparken trafiği de engellememek gerekiyor. Düşündüğümüzde normalde 1 günümüzü alacak bir taşınma süreci bu sayede birkaç saat içinde tamamlanmış oluyor. Biz de taşınmayı dert etmekten kurtulup kolay ve rahat bir süreç gibi hareket edebiliyoruz. Bu da evden eve nakliyat firmalarının bize son dönemdeki en büyük hediyesi.

Evden Eve Nakliyat Firmaları Alanlarında Uzmanlaştılar

Şehir içi ya da şehirler arası ev eşyası ve diğer ürünleri taşıyan firmalar birçok alanda detaylı uzmanlaşmaya gitti. Normal ev eşyası taşımanın yanı sıra ofis mobilya ve eşyası, antika eşya, piyano, şarap, arşiv taşıma gibi birçok alanda uzmanlaşmaya başladılar. Bunun yanı sıra bazı firmaların artık kendi depolama alanları da mevcut. Burada depolama hizmeti de veriyorlar. Siz evinizde veya firmanızda koyacak yer bulamadığınız ancak kalmasını istediğiniz eşya ve ürünlerinizi belirli bir süre muhafaza edilmek üzere bu firmalara teslim ediyorsunuz. Gelip adresinizde ürünlerin mevcut durumunu ve kaplayacakları yerleri tespit ediyorlar. Arkasından sizinle eşya veya ürünlerin mevcut durumu ve listesini de içeren bir sözleşme yapıyorlar. Bu eşyaları adresinizde paketleyip götürüyorlar. Üzerlerine yerleştirdikleri barkodlu sistemlerle eşya ve ürünlerinizi kendi depolarına yerleştiriyorlar. Bu depolar gerçekten nem ve rutubete karşı özel dizayn edilmiş kapalı alanlar. Eşya ya da ürünlerinizin tamamı veya bir bölümü planladığınız dönemden önce bile size lazım olsa üzerlerindeki barkodlar sayesinde hemen depolarından çıkarıp adresinize teslim edebiliyorlar.

Nakliyat Sigortası Yaygınlaştı

Nakliyat sektöründeki en önemli gelişmelerden birisi de nakliyat sigortası. Taşınan ürün ve eşyaların tamamına yakını artık sigortalı olarak taşınıyor. Bu sigortaların maliyetleri de eskiye oranla çok daha düşmüş durumda. Yaygınlaştıkça fiyatları daha kullanılabilir seviyelere indi. Bu da insanların risklerini minimuma indiriyor.

Gördüğünüz gibi günlük hayatta çok farkına varamasak da nakliyat sektörü kendi içinde sessiz sedasız bir devrim gerçekleştirmiş. Bize de teknoloji çağında yaşayan insanlar olarak bu gelişmelerin nimetlerinden faydalanmak düşüyor.

Bu haber Firmalar kategorisine tarafından 11 Aralık 2012 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış