×

Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler


Ailece en keyifli vakitlerin geçirildiği yer mutfaklar, şık ve kullanışlı bir tasarımla daha da eğlenceli hale gelebilir. Mutfağınıza özen gösterip, yeniliklerle donatmak yemekleri bile güzelleştirebilir

Evde en çok vakit geçirdiğimiz alanların başında gelir mutfaklar. Sadece yemek pişirdiğimiz ya da sofraya oturduğumuz yerler değillerdir. Kimi zaman bir kahve içmek için uğrayan misafirimizi konuk ederiz, kimi zaman ailece sofraya otururuz, kimi zaman hep birlikte yemek yapmanın neşesini yaşarız. Çocuklar için anne ve babayla en çok vakit geçirilen, sohbet edilen yemek yapmanın öğrenildiği yer de mutfaktır. Bu yüzden belki çocukluk hatıralarında da en çok mutfaktan gelen güzel yemek kokuları yer eder. Güzel bir mutfak bütün bu anılara daha da anlam katar. Mutfağın tasarımının kullanışlı ve pratik olması da daha keyifli yemek yapmayı beraberinde getirir elbette. Evin dekorasyonunu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken kısım belki de mutfak. Çünkü mutfakta yakalanan neşe ve mutluluk evin geri kalanına yansıyacaktır. Mutfaklar sizin yaşam stilimizi yansıtır. Her bütçeye, mekanın alanına ve işlevselliğine göre şekillendirebilir, kendimize rahat ve estetik bir yaşam alanı yaratabiliriz. Huzurlu bir yaşama yer açmak için gelin mutfaklarımızın tasarımında dikkat etmemiz gereken püf noktaları inceleyelim.

YENİ BİR MUTFAK TASARLAMAK
Mutfağı yenilemek için ne istediğinizi iyi düşünmeli ve karar vermelisiniz. Öncelikle mutfakların sizlere ne anlam ifade ettiği sorusunu kendinize sorun. Evde kaç kişisiniz? En çok hangi öğünü evde tüketiyorsunuz, kahvaltıyı mı akşam yemeğini mi? Nasıl bir yaşam tarzına sahipsiniz? Zevkleriniz nelerdir? Hangi yemekleri yapmak için hangi araçlara gerek var? Bu soruları yanıtladıktan sonra ekonomiye,yarara ve göz zevkine göre yapılacak düzenlemelerle kendi tarzımızı ortaya çıkarabilirsiniz.

İŞLEVSEL BİR MUTFAK NASIL OLUR?
İşlevsellik boyutunu düşürsek; doğal, çalışma alanımızı kısıtlamayacak, hem bedenimizi hem de ruhumuzu yormayacak ahşap malzemeli ‘rustik mutfak’ları tercih edebiliriz. Eskitilmiş ahşap malzemeler, taş yüzeyler, terra-cotta zeminler rustik mutfak tarzını yanıstır. Kullanacağınız mobilyaların rengi mutfağın alanın genişliğine ve ne kadar ışık alıp almadığına göre farklılıklar gösterir. Mesela dar ve ışık almayan alanlarda açık renk mobilya kullanımı, alanı daha geniş gösterecek ve daha huzurlu bir ortam yaratacaktır. İkici el yani vinly eşyalar, eski taş blok ve ahşap mobilyalar hoş ve eski moda bir görünüm yaratacaktır. Biraz da yaratıcılığınızı kullanarak cam şişeler, bardaklarla raflarınızı dekore ederseniz murfağınızda şık bir hava yakalayabilirsiniz. Ahşapın verdiği klasik görüntüyü modern çizgiye sahip eşyalarla harmanlayarak daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Mesela uzun dolap kulpları, duvarları süsleyebileceğiniz saatler, çerçeveler, kara tahtalar istediğiniz havayı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Eğer bütçeniz ahşap mobilya için uygun değilse, daha ekonomik mazemelerin kullanıldığı ürünleri varolan eşyalarınıza ekleyerek yenilikçi bir görünüm yansıtabilirsiniz. Çalışma tezgahlarınızı seçerken estetik görüntüden önce mutlaka leke tutmayacak bir malzemeden yapıldığına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda uzun tezgahlar size daha geniş hareket alanları sağlayacaktır. Tezgahlarda fayans tercihide oldukça ekonomik bir tercih olacaktır. Ancak dayanıklılık açısında laminant,ahşap ve çelik en ideal olanlardır. Minimalist bir mutfak tercih ediyorsanız da sade ve beyaz eşyalar seçmelisiniz.

AYDINLIK MUTFAK ŞART
Mutfakların aydınlık olması her zaman ferahlık verir. Aydınlık mutfak hem daha kullanışlıdır, hem de ferah bir alan sağlarlar. Güneş ışığından yararlanabilmek için ince tül perdeler, açık renk storlar ve jaluziler kullanılabilir. Tabii ışık almayan mutfaklarıda unutmamak gerekir. Tezgahlar ve masalar güzelce aydınlatılmalıdır. Halojen lambalar,mutfak rafı led ışıkları parlak bir görünüm yaratacaktır.

MUTFAK FELSEFELERİ
Mutfaklarınızı daha enerjik bir hale getirmek için duvarların, fayansların renklerini huzurlu hissedeceğiniz şekilde seçin. Koyu renklerden uzak durun. Unutmayın mutfak ferahlığın ve temizliğin sembolü olmalıdır.Tezgahların üzerine süs eşyaları koyun. Meyvelerinizi sepetlere yerleştirerek de ufak süslemeler yapabilirsiniz. Cam önlerine, masanıza ufak çiçekler koyabilirsiniz. Hem güzel kokacak, hem de romantik bir hava katacaktır. Buz dolabı üzerine yerleştireceğiniz birbirinden şık magnetler de hoş bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır. Hatta yurtdışına giden arkadaşlarınızdan magnet sipariş ederseniz ufak alanlarda sınırsız gezi imkanları yaratabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanmaktan kaçınmayın. Etrafınızda çok fazla eşya bulundurmayın. Sıkışık bir mekan ve gereksiz bir çok eşya mutfakta olmaktan, yemek yapmaktan ve yemek yemekten alacağınız keyfi engelleyecektir. Bu yüzden mutfak temizliği de çok önemlidir. Malzemelerin dağılımını ayarlarken, yemek yapma ve temizleme kolaylığına göre etrafınızda şekillendirin. Unutmayın hayatta zor gözüken şeyleri kolaylaştırmak bizim elimizde.

MODERN ÇİZGİLER
Eşya seçimlerinde öncelikle mutfağın alanına göre hareket etmeniz gerekir. Dar alanı geniş göstermek en önemli kuralımız. Çelik mutfaklar son zamanlarda moda olan mutfak stillerinden. Hem göz yormuyorlar hem de sadece çizgilere sahipler. Eğer yemek yapmayı çok seviyorsanız, restoran mutfağı havası kesinlikle hoşunuza gidecektir ve size kendinizi restoranınızın şefi gibi hissettirecektir. Hem daha kullanışlı hem de daha az kirlenen bu göz kamaştırıcı mutfaklar estetikle rahatlığın birleştiği bir yaşam sunuyor sizlere.

Kaynak: Sabah

Bu haber Mutfak Tasarımları kategorisine tarafından 27 Kasım 2012 tarihinde eklendi ve 1 yorum yapıldı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


  • DekorHobi » Mutfakta Köşe Lavabo Kullanımı

    […] sıra ferahlığı da tercih edilir. Daha önce Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri ve Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazılarımızda bu konuyla ilgili önerilerde bulunmuş ve çeşitli ilham verecek […]