×

Mobilyalara Kış Bakımı


Mevsim değişimiyle beraber birçok kişi evinde ve mobilyalarında da değişiklikler yapıyor. Mobilya üreticisi Alfemo kışın bu değişimleri rahat gerçekleştirmeniz için 10 tavsiyede bulundu:

Değişen her mevsim, insan psikolojisi ve fizyolojisinde bambaşka değişimleri de beraberinde getirir aslında… Çünkü mevsimler, ruhumuzun havasını da değiştirir. Adeta ruhumuzun iklimi değişir. Yeryüzünde hiçbir insan, bu değişimi hissetmeden yaşamıyor. Hal böyle olunca, ruhumuzdaki bu değişimi çevremize de yansıtmak istiyoruz. Eğer bu değişime evimizden başlıyorsak, işte o zaman işin içine çok fazla etken de dâhil oluyor. Bunun için kışın evlerimizde hayatı daha pratik ve kolay geçirmenin önemli püf noktaları var. Üstelik bu öneriler ile eşyalarınızı da uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bir evin kalbinin mobilyalar olduğu düşünülürse, kışa hazırlığın ilk adımı da elbette mobilyalar olacak…

· Kışa hazırlık için evi boyatmak çok sık başvurulan bir yöntem. Eğer duvarlarınızın renginden sıkıldıysanız, mobilyalarınızla uyumlu, canlı ve moda renkleri kullanabilirsiniz.

· Mobilyalarınızın konumunu, evinizin büyüklüğü ve şekline göre muhakkak yeniden değerlendirin.

· Mobilyalarınız eskidiyse ve onlardan sıkıldıysanız, yeni mobilya almak için harika bir fırsat! Evinizi, yeni mobilyalarınızla çok farklı bir ortama kavuşturabilirsiniz. Yeni mobilya alacaksanız, evinize uygun olmasına, ruhunuzu yansıtmasına ve 4 mevsim kullanıma uygun olmasına dikkat edin.

· Bazı mobilyaların üzerinde yaşarız tabir-i caizse. Buna engel olamayacağımıza göre, nasıl temizleyeceğimizi iyi bilmek gerekiyor. Çok tozlu ortamlarda bulunan ya da sık kullandığımız mobilyaları, özel temizleyicilerle silmeli ve ardından özel yağ ile yağlamalıyız. Böylece hem hijyenik, hem de dayanıklı olacaklardır.

· Yazın çok rahat üreyen mantarlar, gözle görülmediği için bizi rahatsız etmeyebilir. Ama mobilyalarımıza, özellikle de koltuklarımıza zarar verirler. Bu nedenle, koltuklarınızı kışa girmeden mutlaka derin temizleyici ile temizleyin.

· Evinize alacağınız dekoratif aksesuar ve mobilyalarla da kışa girerken evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Bu şekilde ister salonunuzda, ister yatak odanızda, isterseniz de genç odanızda hem sade, hem de zengin bir görünüm elde edebilirsiniz.

· Sonbaharın rehavetinden kurtulabilmek için mobilyalarda uyum çok önemli. Tüm mobilyalarınızın rengi, büyüklüğü ve kompozisyonunun bütünlük içinde olmasına dikkat edin.

· Evinize sonbahar temasını yakalayabilmeniz için doku ve desene dikkat etmelisiniz. Farklı sayıdaki desenleri çok kullanmamaya özen gösterin. Tüm mobilyalarda yalın desenler kullanmak, mevsim geçişlerini de daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.

· Geniş saklama alanları, özellikle kış aylarında vazgeçilmeziniz olacak. Mobilyalarınızı değiştiremiyorsanız bile, farklı aksesuarlarla geniş saklama alanlarına sahip olmanız mümkün.

· Özellikle kış aylarında, vaktimizin çoğu evde geçer. Evimizi daha ferah bir hale getirmenin yolu ise, fonksiyonel mobilyalar kullanmak ya da mobilyaları doğru yerlere konumlandırmak. Bunun için saklama alanı olarak da kullanılan ve çok da yer kaplamayan sehpaları, koltuk takımlarını vs. tercih edebilirsiniz

Bu haber Dekorasyon kategorisine tarafından 13 Kasım 2012 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış