×

Küçük Odaları Büyük Göstermek İçin Öneriler

Evinizin büyüklüğü dekorasyonunuzda belirleyici faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. “İki kişilik küçük bir evimiz olsun istiyoruz” diyorsanız, mobilyalarınızı da duvarlarınızın rengini de buna uygun seçmeniz önemli. Açık renkler mekânları her zaman olduğundan büyük gösterir, ferah bir ortam oluşturur. Mobilyalarınızın da bu doğrultuda abartıdan uzak, minimal ve fonksiyonel olması gerekiyor. Halılarınızın mobilyalarınızla kontrast ama mutlaka tek renk ya da sade bir tasarıma sahip olmasına dikkat edin. Tavanı aydınlatmak da yine mekânı büyük gösteren küçük bir ipucu.

Turquoise-decorating-ideas-42

Renkleri doğru seçerek evinize biraz hareket katmaya ne dersiniz…

Evinizin rengini seçerken mekânın büyüklüğü, aldığı ışık, mobilyalarınızla uyumu gibi birçok faktörü bir arada değerlendirerek en doğru seçimi yapmanız mümkün. Dyo renk kartelasından Belce Beji, Kumsal, Beyaz gibi klasik renkler bu etkiyi oluşturmak için birebir. Biraz farklılık katmak isterseniz, koyu rengin tek duvarda ya da sütunlarda uygulandığı açık gri – lacivert, bordo – bej, kahverengi – bej, turuncu – beyaz gibi renklerden oluşan kombinasyonlardan tarzınıza en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Dyo’nun Akvaryum, Şarabi, Vizon, Sufle, Oya Çiçeği, Hercai ve Turunç Çiçeği renkleri dekorasyonunuzu hareketlendirmeye yetecek renkler. Renklerin hepsinin bir de tamamlayıcı rengi olduğunu asla unutmayın. Tabii aksesuarlar da dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı. Denge ve uyumu aksesuarlarınızla da sağlayabilir; 2013’ün favorileri arasında yer alan dore, kırmızının tonları ya da taşlı-ışıltılı aksesuarlarla evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Kem gözleri uzak tutmak için gümüş objeler ve nazar boncuğu, şans ve bereket katmak için de narları evinizin bir köşesinde mutlaka deneyin… Daha büyük bir evde yaşayacaksanız, Dyo; renklerin enerjisi ve psikolojik etkisinden yola çıkarak evinizin tüm bölümleri için farklı etkiler oluşturabileceğiniz dekorasyon önerileri sunuyor.

Sevdiklerinizle paylaşacağınız güzel anlar için salonunuzda doğanın ve dengenin rengi yeşil…

Salon veya oturma odası yeni evinize ayak bastığınızda günün yorgunluğunuzu attığınız, birlikte film izlediğiniz, eşinizle, aileniz ve dostlarınızla güzel sohbetleri paylaştığınız, kısacası evin en ‘yaşayan’ bölümü. Bu mekânlarda dikkat dağıtıcı renklerden uzak durmakta fayda var. Yeşilin tonları ile doğanın sıcak dokunuşunu ve dinlendirici etkisini evinize taşıyabilirsiniz. Dostluk ve aile sevgisini de simgeleyen yeşil, dengenin rengi olarak da bilinir. Yeşilin farklı tonlarını Dyo’nun Fıstıki, Çay Filizi, Nil Yeşili ve Tomurcuk renkleri ile yakalayabilirsiniz. Mavi ya da sarının tonlarına sahip aksesuarlarla duvarlarınızın yeşil tonlarındaki rengini tamamlama şansınız da var…

Turuncu ve sarı evinizin enerjisini yükseltir, mavi ile huzuru yakalarsınız…

Enerjisi yüksek, canlı ve neşeli mekânlar hayal ediyorsanız o zaman turuncu tam da sizin renginiz… Evinizde neşeli, tekdüzelikten uzak, zinde bir atmosfer oluşturmak için turuncunun farklı tonlarını denemelisiniz. Dyo kartelasından Turunç Çiçeği ve Yeni Somon’u öneririz. Ancak bunu yaparken tüm duvarlarınızda uygulamak yerine tek bir duvar ya da sütunda uygulamanızı öneririz. Yine kanepenizin, yastıklarınızın, halınızın renginde ya da dekoratif objelerinizde turuncuyu kullanarak aynı enerjiyi yakalayabilirsiniz.

Bir başka mutluluk, enerji ve neşe veren renk ise sarı… Sarının zekâyı olumlu etkileyen bir yanı olduğunu da belirtelim. Çalışma odaları için bu yönüyle ideal bir renk. Sarı tonları için önerimiz Dyo Begonya, Sınav Sarısı, Güz, Ihlamur ve Tropik.

Tercihiniz dinginlik ve huzurdan yana ise siz turuncu ve tonları yerine maviyi denemelisiniz. Dyo kartelasından Gökçe, Mine, Akvaryum ve Buz Mavisi’ne göz atabilirsiniz.

Yatak odasında tercihiniz beyaz, lila ve pembe olsun…

Yeni bir güne dinlenmiş bir zihin ve beden ile başlamak için yatak odanızda beyazın sadeliğini, pembenin romantizmini ve lila tonlarının huzurunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Uyku sorunu olanlar için de birebir olan mor tonları ve lila için Dyo kartelasından Hercai’ye mutlaka göz atın… Pembe tonları için ideal seçimleriniz ise Dyo Hayal Pembesi, Şirin Pembe, Romantik ve Lilyum Pembe olacak.

Mutlu bir evliliğin sırrı mutfakta mı gizli?

Mutlu bir evlilik için, “Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer” atasözünün doğruluğuna inanıyorsanız, mutfağınızda geçireceğiniz saatler sizin için de önemli olacak… Aile ve arkadaşların ağırlandığı, nefis sofralar için epey vakit ayırmanız gerekeceğini şimdiden söyleyelim. Mutfak, oluşturuculuk gerektiren ve iştah artırıcı bir yer olduğundan, coşkulu ve iddialı renkler ile dekore edilebilir. Bu nedenle kırmızı ve turuncu ilk akla gelen renkler. Ancak yeşil ve mavi renklerle dengelemekte fayda var. Pembe ve lila iştahı azaltır, mavi, özellikle çivit mavi iştahı kapatır… Sarı rengin de mide sağlığına iyi geldiği bilinir. Örneğin, mutfağa giden koridoru açık sarı, mutfağınızı ise daha koyu bir sarıya boyayabilirsiniz.

Banyoda beyaz ve mavi tonları; çalışma odasında yine mavi, lacivert ve mor…

Dyo, banyoda ferahlık ve temizlik hissi veren beyazın yanı sıra mavi, turkuaz, yeşil ve deniz mavisini denemenizi tavsiye ediyor. Özellikle banyonuz küçükse beyaz ve çivit mavisi ile genişlik hissi oluşturabilirsiniz.

Zekâyı ve üretkenliği olumlu etkileyen mor çalışma odaları için birebir… Morun karamsarlığa sürükleyebilen olumsuz etkisini ise sarı ile dengelemek gerekiyor.

Evinizin dekorasyonu için yapabilecekleriniz tamamen sizin oluşturuculuğunuzla sınırlı. Dyo’nun önerileri arasından birlikte oluşturmak istediğiniz tarza en yakın olanını seçmek ve oluşturucu fikirlerle desteklemek de sizin elinizde. “Bizim hayatımız, bizim tarzımız” diyenler; Dyo’nun binlerce renk seçeneği arasından kendi renginizi oluşturabileceğiniz Dyo Renk Pınarı ile tanışmalısınız.

Bu haber Dekorasyon kategorisine tarafından 24 Nisan 2013 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış