×

Evinizi Hırsızlara Karşı Koruyun

1- Siz hala evdeymişsiniz görüntüsü verin
Bazı ışıklarınızı açık bırakın. Radyoyu ya da hafif ses çıkaran bir şeyi de açık bırakırsanız süper olur! Böylece evde birileri olduğu izlenimi verebilirsiniz.

2- Tüm perdelerinizi kapatmayın
Şayet tüm perdelerini kapatıp giderseniz daha üçüncü gün evde olmadığınız anlaşılacaktır. Zira tüm perdeleri kapalı bir ev terk edilmiş görüntü oluşturur. Çok güneş alan bir oda değilse perdelerinizi çekmeden evden ayrılın.

3- Evinizin girişindeki lambayı mümkünse zamanlayıcı ile ara ara yakın
Müstakil bir evde yaşıyorsanız, evinizin bahçesindeki lambalara saat düzeneği kurun. Böylece belirli aralıklarla yansınlar ve evde olduğunuz düşünülsün

4- Evinizin dışını temiz tutun
Tanıdığınız ve güvendiğiniz birinden kapınızın önünü ya da bahçenizi belirli aralıklarla temizlemesini isteyin. Kapısının önü çöplüğe dönen bir evde kimsenin yaşamadığını anlamak hiç de zor değil.

5- İyi bir alarm sistemi kurun
Evinizin kapısına iyi bir alarm sistemi kurun.

6- Camlarınıza kilit takın
Camlar kapıdan daha kolay açılır. Bu nedenle camlar için yapılan kilitlerden kullanın. Çok ucuz olan bu kilitler aslında her eve lazım. Nalburlarda bulabilirsiniz

7- Gittiğiniz yerleri sosyal medya hesabınızda paylaşmayın
Günümüz hırsızlarının en çok kullandığı yöntemlerden biri ev sahibinin Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya hesabına bakmak. Siz ‘Ohh mis gibi Bodrum’dayım!’ derken hırsız evde olmadığını öğrenip evinize dalabilir.

8- Güvendiğiniz bir komşunuzdan yardım isteyin
Herkesin çok güvendiği bir komşusu vardır. Onlardan siz yokken ara ara evinizi kontrol etmelerini isteyin. Hem hırsızlığa hem de evde oluşabilecek bir soruna karşı size yardımcı olacaklardır. Tabii siz de komşularınız için aynısını yapın.

9- Posta kutunuz boş olsun
Bu konuda yine komşunuza çok iş düşüyor. Güvendiğiniz birinden posta kutunuzu kontrol edip gelen postaları almasını isteyin. Ağzına kadar dolmuş bir posta kutusu ya ev sahibinin çok üşengeç olduğunu ya da evde kimse olmadığını gösterir.

10- Mahalleli olarak bilinçlenin
Sokağınıza güvelik kamerası takın. Yolda şüpheli birini görürseniz mutlaka gerekli mercilere haber verin. Mahalleli olarak dayanışma içinde olun ve birbirinizi bu konularda uyarın.

Bu haber Dekorasyon kategorisine tarafından 2 Temmuz 2013 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış