×

Dekorasyonda Vintage Esintisi

Ev dekor modasında küçümsenemeyecek kadar hızla büyüyen bir akım var: Vintage, diğer adıyla ikinci el…

Eski eşyaları alıp, kendinize göre şekillendirmeyi seviyorsanız, siz tam bir vintage tutkunusunuz demektir. Belki daha önce adını hiç duymadınız ama farkında bile olmadan bir akımın içinde yer aldınız. Peki, nedir bu vintage meselesi?

Vintage moda; ikinci el eşyaları ya da eski eşyalarınızı yenileyip, onları çok şık ve evinizle uyumlu hale getirmektir. Geçmişi olan eşyaları kullanıp, hikayesi olan mekanlar yaratmaktır.

Vintage kelime anlamı olarak, bağ bozumu demektir. Şarapçılıkta ortaya çıkan bu kelime daha sonraki yıllarda otomobil ve dekorasyon sektöründe de kullanılmaya başlanmış.

Modada bir kıyafetin vintage olması için mutlaka bir döneme ait olması ya da belli bir tasarımcı imzası taşıması gerekiyor. Bu yüzden her ikinci el kıyafet vintage olmuyor. Uzmanlara göre vintage bir kıyafetin en az elli yıllık, antika sayılabilmesi için de asırlık olması gerekiyor.

Vintage teriminin dekorasyonda kullanımı da bu çizgiye paralel gidiyor. Bugün artık popüler olmayan fakat döneminin en iyilerini tanımlarken, vintage kelimesi kullanılıyor. Bu kelime illa belli bir dönemi değil, geçmişteki herhangi bir dönemi nitelemek için de kullanılabilir. Fakat vintage terimini en çok 50, 60 ve 70’li yılları yansıtan eşyalar için kullanıyoruz.

İşte bu çerçevede vintage ev, geçmişe ait form ve dokular kullanılarak dekore edilen ev demek. Ancak eşyaları oldukları gibi kullanmıyoruz, bir çeşit modifiye yaparak, yeni akımlarla bu tarzları birleştiriyoruz. Örneğin Art Deco bir kanepeyi bu günün iri çiçekli kumaşlarıyla bir araya getirerek kullanabilirsiniz.

Bu haber Dekorasyon kategorisine tarafından 14 Ekim 2014 tarihinde eklendi ve henüz yorum yapan olmadı

  • WhatsApp
  • Pinterest
  • Google Plus
  • E-Posta
Yorum Ekleme Alanı


Henüz yorum yapılmamış